Catholic-Hierarchy DC

Bishop Laurent de Chery

Deceased

Coadjutor Bishop of Nevers

Titular Bishop of Tripolis in Phoenicia


Events

DateEventTitle
13 Jan 1659AppointedCoadjutor Bishop of Nevers, France
13 Jan 1659AppointedTitular Bishop of Tripolis in Phoenicia
27 Apr 1659Ordained BishopTitular Bishop of Tripolis in Phoenicia
31 Jan 1661DiedCoadjutor Bishop of Nevers, France

MicroData Summary for Laurent de Chery:
Bishop Laurent de Chery (died ) Coadjutor Bishop of Nevers

  • a bishop for 1.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 345, and Page 260
  • b/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1659, Number 15

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.4, 21 Mar 2015; Data: 30 Mar 2015