Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Basilio Cattan, B.C. †

Deceased

Archbishop Emeritus of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon

Titular Archbishop of Proconnesus


Events

DateAgeEventTitle
30 Aug 1882Born
7 Jun 190825.7Ordained PriestPriest of Basilian Chouerite Order of Saint John the Baptist (Melkite Greek)
11 Feb 192138.4AppointedArchbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon
13 Mar 192138.5Ordained BishopArchbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon
5 Aug 193350.9ResignedArchbishop of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon
5 Aug 193350.9AppointedTitular Archbishop of Proconnesus
11 May 195269.6DiedArchbishop Emeritus of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail} (Melkite Greek), Lebanon

MicroData Summary for Basilio Cattan
Archbishop Basilio Cattan B.C. (born , died ) Archbishop Emeritus of Beirut and Jbeil {Bairut e Gibail}

EventPlace
Birth PlaceBeirut

  • a priest for 43.9 years
  • a bishop for 31.1 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 16
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 9, Page 85

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018