Catholic-Hierarchy DC

Innocenzo Cardinal Del Bufalo-Cancellieri

Deceased

Bishop Emeritus of Camerino

Cardinal-Priest of Santi Nereo ed Achilleo


Events

DateAgeEventTitle
1566²BornRome
14 May 160135.3AppointedBishop of Camerino, Italy
20 May 160135.3Ordained BishopBishop of Camerino, Italy
14 Jun 160135.4AppointedApostolic Nuncio to France
9 Jun 160438.4Elevated to Cardinal
26 Sep 160438.7ResignedApostolic Nuncio to France
10 Dec 160438.9InstalledCardinal-Priest of San Tommaso in Parione
1 Jun 160539.4AppointedCardinal-Priest of San Marcello
30 Jan 160640.0AppointedCardinal-Priest of Santa Pudenziana
20 Feb 160640.1ResignedBishop of Camerino, Italy
19 Nov 160741.8AppointedCardinal-Priest of Santi Nereo ed Achilleo
27 Mar 161044.2DiedBishop Emeritus of Camerino, Italy

Note(s): ² Month Uncertain ; ⁶ Before

MicroData Summary for Innocenzo Del Bufalo-Cancellieri:
Innocenzo Cardinal Del Bufalo-Cancellieri (died ) Bishop Emeritus of Camerino

  • a bishop for 8.8 years
  • a cardinal for 5.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 9 Jun 1604
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 4, Page 131
  • ob/c2+: Sacres Episcopaux a Rome de 1565 a 1662, Page 37, Number 190
  • ob/c2+: Les Ordinations Épiscopales, Year 1601, Number 14

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.2, 19 Jan 2015; Data: 30 Jan 2015