Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Tobia Aun

Deceased

Archbishop of Beirut {Bairut} (Maronite)


Events

DateAgeEventTitle
Dec 1803³BornMallaca
13 Mar 184137.2AppointedBishop
19 Mar 184137.2Ordained BishopBishop
1844²40.0AppointedApostolic Administrator of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon
10 Jun 184743.5AppointedArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon
5 Apr 187167.3DiedArchbishop of Beirut {Bairut} (Maronite), Lebanon

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Tobia Aun
Archbishop Tobia Aun (born Dec 1803, died ) Archbishop of Beirut {Bairut}

  • a bishop for 30.0 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1870
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1841, Number 9

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 16 Nov 2016