Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giuseppe Angelo di Fazio, O.F.M. Cap. †

Deceased

Coadjutor Vicar Apostolic of Tibet-Hindustan, India

Titular Bishop of Tipasa in Mauretania

Vicar Apostolic of Syria, Egypt, Arabia, and Cyprus

Apostolic Delegate to Syria

Titular See: (often misidentified as "Joseph Angelus Planella, O. Carm.")


Events

DateAgeEventTitle
2 Nov 1801Born
26 Apr 183634.4AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Tibet-Hindustan, India
26 Apr 183634.4AppointedTitular Bishop of Tipasa in Mauretania
30 Jun 183634.6Ordained BishopTitular Bishop of Tipasa in Mauretania
5 Dec 183736.0AppointedVicar Apostolic of Syria, Egypt, Arabia, and Cyprus, Syria
5 Dec 183736.0AppointedApostolic Delegate to Syria
13 Dec 183837.1DiedVicar Apostolic of Syria, Egypt, Arabia, and Cyprus, Syria

MicroData Summary for Giuseppe Angelo di Fazio
Bishop Giuseppe Angelo di Fazio O.F.M. Cap. (born , died ) Coadjutor Vicar Apostolic of Tibet-Hindustan

EventPlace
Birth PlacePianella

  • a bishop for 2.4 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: CB
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 7, Page 371
  • b/c2+: Les Ordinations ╔piscopales, Year 1836, Number 18

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 3 Apr 2021

Quantcast