Catholic-Hierarchy DC

Kuwait

Seniority by Bishop Ordination


Ordained
Bishop
YearsNameCurrent Title
5 Oct 1975 Archbishop Luigi ContiApostolic Nuncio Emeritus to Malta
25 May 1980 Archbishop Pablo Puente BucesApostolic Nuncio Emeritus to Great Britain
6 Jan 1982 Bishop Francis George Adeodatus Micallef, O.C.D.Vicar Apostolic Emeritus of Kuwait
6 Oct 1985 Antonio Maria Cardinal VegliņPresident of the Pontifical Council for Pastoral Care of Migrants and Itinerant People, Roman Curia
13 Sep 1995 Archbishop Paul-Mounged El-HachemApostolic Nuncio Emeritus to Kuwait
20 Sep 2001 Archbishop Giuseppe De AndreaApostolic Nuncio Emeritus to Kuwait
2 Sep 2005 Bishop Camillo Ballin, M.C.C.I.Vicar Apostolic of Northern Arabia
23 Jan 2010 Archbishop Petar Antun RajičApostolic Nuncio to Kuwait
14 Jun 2014 Bishop Frank Yohana KalabatBishop of Saint Thomas the Apostle of Detroit (Chaldean), USA

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 17 Jun 2014