Catholic-Hierarchy DC

Djibouti

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
29 Jun 1951 Bishop Georges Marcel Émile Nicolas Perron, O.F.M. Cap.Bishop Emeritus of Djibouti
21 Feb 1959 Archbishop Patrick CoveneyApostolic Nuncio Emeritus to Greece
19 Mar 1965 Archbishop Ramiro Moliner InglésApostolic Nuncio to Albania
31 May 1965 Archbishop Silvano Maria Tomasi, C.S.Apostolic Nuncio to Other
11 Mar 1967 Archbishop George PanikulamApostolic Nuncio to Uruguay
7 Jun 1975 Bishop Giorgio Bertin, O.F.M.Bishop of Djibouti
30 Mar 1985 Archbishop Luigi BiancoApostolic Nuncio to Ethiopia

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v3.0.0, 8 Mar 2014; data: 13 Sep 2014