Catholic-Hierarchy DC

Father Antonio Vignato, F.S.C.J. †

Deceased

Superior General Emeritus of Comboni Missionaries of the Heart of Jesus


Events

DateAgeEventTitle
17 Jan 1878BornGambellara, Italy
3 Aug 190224.5Ordained PriestPriest of Sons of the Sacred Heart of Jesus
16 Jul 192345.5AppointedPrefect of Nilo Equatoriale, Uganda
10 Dec 193456.9ResignedPrefect of Nilo Equatoriale, Uganda
2 May 193759.3AppointedSuperior General of Sons of the Sacred Heart of Jesus
2 May 194769.3ResignedSuperior General of Sons of the Sacred Heart of Jesus
14 Apr 195476.2DiedSuperior General Emeritus of Sons of the Sacred Heart of Jesus

MicroData Summary for Antonio Vignato:
Priest Antonio Vignato F.S.C.J. (born , died ) Superior General Emeritus of Comboni Missionaries of the Heart of Jesus

  • a priest for 51.7 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • b: Annuaire Pontifical Catholique, Year 1932

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013