Catholic-Hierarchy DC

Pietro Cardinal Valier

Deceased

Bishop of Padova {Padua}

Cardinal-Priest of San Marco


Events

DateAgeEventTitle
1574²BornVenice
18 May 161137.4AppointedTitular Bishop of Famagusta
18 May 162046.4AppointedArchbishop of Candia, Greece
11 Jan 162147.0Elevated to Cardinal
3 Mar 162147.2InstalledCardinal-Priest of San Salvatore in Lauro
2 Oct 162349.8AppointedArchbishop (Personal Title) of Ceneda, Italy
18 Mar 162450.2AppointedCardinal-Priest of San Marco
18 Aug 162551.6AppointedArchbishop (Personal Title) of Padova {Padua}, Italy
9 Apr 162955.3DiedBishop of Padova {Padua}, Italy

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Pietro Valier:
Cardinal Pietro Valier (died ) Bishop of Padova {Padua}

  • a cardinal for 8.2 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 11 Jan 1621
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 184, and Page 14
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 168, and Page 275
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 144
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 194

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013