Catholic-Hierarchy DC

Fazio Giovanni Cardinal Santori

Deceased

Bishop of Cesena

Cardinal-Priest of Santa Sabina

Administrator of Pamplona


Events

DateAgeEventTitle
1447¹BornViterbo
22 Jul 150457.6AppointedBishop of Cesena, Italy
1 Dec 150558.9Elevated to Cardinal
17 Dec 150559.0InstalledCardinal-Priest of Santa Sabina
17 Sep 150760.7AppointedAdministrator of Pamplona, Spain
22 Mar 151063.2DiedBishop of Cesena, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Fazio Giovanni Santori:
Cardinal Fazio Giovanni Santori (died ) Bishop of Cesena

  • a cardinal for 4.3 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 1 Dec 1505
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 144
  • b: Episcopologio Espaņol, Volume 1500, Page 21, Number 35

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.3, 27 Sep 2013; data: 10 Nov 2013