Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Souleyman Moussa Sabbagh

Deceased

Archbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
1 Apr 1865BornMossul
8 Apr 188823.0Ordained PriestPriest
23 Jun 189732.2AppointedArchbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey
19 Sep 189732.5Ordained BishopArchbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey
2 Jun 192358.2DiedArchbishop of Diarbekir (Amida) (Chaldean), Turkey

MicroData Summary for Souleyman Moussa Sabbagh:
Archbishop Souleyman Moussa Sabbagh (born , died ) Archbishop of Diarbekir (Amida)

  • a priest for 35.2 years
  • a bishop for 25.7 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • ob/c: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,356
  • b/c2: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 244

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013