Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Ramírez de Haro

Deceased

Bishop of Segovia


Events

DateEventTitle
11 Jul 1537AppointedBishop of Orense, Spain
2 Dec 1537Ordained BishopBishop of Orense, Spain
18 Aug 1539AppointedBishop of Ciudad Rodrigo, Spain
27 Jun 1541AppointedBishop of Calahorra y La Calzada, Spain
6 Aug 1543AppointedBishop of Segovia, Spain
16 Sep 1549DiedBishop of Segovia, Spain

MicroData Summary for Antonio Ramírez de Haro:
Bishop Antonio Ramírez de Haro (died ) Bishop of Segovia

  • a bishop for 11.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b/c2+: Episcopologio Español, Volume 1500, Page 48, Number 251
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 124, and Page 168
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 145, and Page 296

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 17 Nov 2013