Catholic-Hierarchy DC

Raymund Cardinal Pérault, O.S.A. †

Deceased

Bishop Emeritus of Gurk

Cardinal-Priest of Santa Maria Nuova

Administrator of Saintes


Events

DateAgeEventTitle
28 May 1435BornSaint-Germain de Marencennes, France
21 Feb 149155.7AppointedBishop of Gurk, Austria
20 Sep 149358.3Elevated to Cardinal
23 Sep 149358.3InstalledCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin
1496¹60.6AppointedCardinal-Deacon of San Vitale
4 Jul 149863.1AppointedAdministrator of Maguelonne, France
18 Mar 149963.8ResignedAdministrator of Maguelonne, France
29 Apr 149963.9AppointedCardinal-Priest of San Vitale
29 Apr 149963.9AppointedCardinal-Priest of Santa Maria Nuova
28 Sep 150065.3ResignedCardinal-Priest of San Vitale
16 Jul 150166.1AppointedAdministrator of Toul, France
6 Oct 150166.4ResignedBishop of Gurk, Austria
22 Oct 150166.4ResignedAdministrator of Toul, France
11 Jul 150570.1AppointedAdministrator of Saintes, France
5 Sep 150570.3DiedBishop Emeritus of Gurk, Austria

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Raymund Pérault:
Cardinal Raymund Pérault O.S.A. (born , died ) Bishop Emeritus of Gurk

  • a cardinal for 12.0 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 20 Sep 1493

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.5, 24 Dec 2013; data: 25 Dec 2013