Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Pietro Maglione

Deceased

Bishop Emeritus of Capaccio e Vallo della Lucania

Titular Archbishop of Theodosiopolis


Events

DateAgeEventTitle
27 Jan 1834BornEboli
29 May 185824.3Ordained PriestPriest
15 Jun 187440.4AppointedBishop of Cariati, Italy
18 Dec 187642.9AppointedBishop of Capaccio e Vallo della Lucania, Italy
17 Dec 190066.9ResignedBishop of Capaccio e Vallo della Lucania, Italy
17 Dec 190066.9AppointedTitular Archbishop of Theodosiopolis
13 Apr 1903³69.2DiedBishop Emeritus of Capaccio e Vallo della Lucania, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Pietro Maglione:
Archbishop Pietro Maglione (born , died ) Bishop Emeritus of Capaccio e Vallo della Lucania

  • a priest for 44.9 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 180, and Page 182
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 547

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013