Catholic-Hierarchy DC

Vincenzo Cardinal Lauro

Deceased

Bishop Emeritus of Mondovi

Cardinal-Priest of San Clemente


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1523BornTropea
30 Jan 156642.8AppointedBishop of Mondovi, Italy
5 May 156643.1Ordained BishopBishop of Mondovi, Italy
23 Nov 156845.6AppointedApostolic Nuncio to Savoy
1 Jun 157350.1AppointedApostolic Nuncio to Poland
9 Apr 157855.0ResignedApostolic Nuncio to Poland
15 Sep 158057.4AppointedApostolic Nuncio to Savoy
12 Dec 158360.7Elevated to Cardinal
10 May 158562.1ResignedApostolic Nuncio to Savoy
20 May 158562.1InstalledCardinal-Priest of Santa Maria in Via
1587¹63.7ResignedBishop of Mondovi, Italy
2 Mar 158965.9AppointedCardinal-Priest of San Clemente
17 Dec 159269.7DiedBishop Emeritus of Mondovi, Italy

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ⁶ Before

MicroData Summary for Vincenzo Lauro (VIAF: 90315612)
Vincenzo Cardinal Lauro (born , died ) Bishop Emeritus of Mondovi

  • a bishop for 26.6 years
  • a cardinal for 9.0 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 12 Dec 1583
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 250
  • nunc: Les Nonciatures Apostoliques Permanentes, Page 271

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2016
Code: web_b, v3.1.4, 5 May 2016; Data: 13 Oct 2016