Catholic-Hierarchy DC

Bishop Erasmus Dionys Krieger

Deceased

Auxiliary Bishop of Praha {Prague}

Titular Bishop of Tiberias


Events

DateAgeEventTitle
4 Mar 1738BornMasov
7 Mar 176123.0Ordained PriestPriest of Praha {Prague}, Czech Republic
17 Sep 178143.5AppointedAuxiliary Bishop of Praha {Prague}, Czech Republic
17 Sep 178143.5AppointedTitular Bishop of Tiberias
28 Oct 178143.6Ordained BishopTitular Bishop of Tiberias
27 Dec 179254.8DiedAuxiliary Bishop of Praha {Prague}, Czech Republic

MicroData Summary for Erasmus Dionys Krieger:
Bishop Erasmus Dionys Krieger (born , died ) Auxiliary Bishop of Praha {Prague}

  • a priest for 31.8 years
  • a bishop for 11.2 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013