Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Antonio Giustiniani

Deceased

Archbishop of Naxos


Events

DateAgeEventTitle
17 Jun 1663³BornNaxos
13 Jan 169026.5AppointedVicar Apostolic of Izmir (Smirne), Turkey
8 Feb 169430.6AppointedBishop of Syros (e Milos), Greece
2 May 169430.8Ordained BishopBishop of Syros (e Milos), Greece
24 Jan 170137.6AppointedArchbishop of Naxos, Greece
Mar 1730³66.7DiedArchbishop of Naxos, Greece

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Antonio Giustiniani:
Archbishop Antonio Giustiniani (born , died Mar 1730) Archbishop of Naxos

  • a bishop for 35.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 267, and Page 281
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 360, and Page 367
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1694, Number 21

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.5, 14 Apr 2015; Data: 30 Apr 2015