Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Denys Gaith, B.C. †

Deceased

Archbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek)


Events

DateAgeEventTitle
19 Mar 1910BornYabroud
8 Sep 193727.5Ordained PriestPriest of Basilian Chouerite Order of Saint John the Baptist (Melkite Greek)
19 Aug 197161.4AppointedArchbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek), Syria
12 Sep 197161.5Ordained BishopArchbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek), Syria
22 Mar 198676.0DiedArchbishop of Homs (-Hama-Jabrud) (Melkite Greek), Syria

MicroData Summary for Denys Gaith:
Archbishop Denys Gaith B.C. (born , died ) Archbishop of Homs (-Hama-Jabrud)

  • a priest for 48.5 years
  • a bishop for 14.5 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013