Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal d’Este

Deceased

Bishop Emeritus of Ferrara

Cardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata


Events

DateAgeEventTitle
1538BornArezzo
1 May 155012.3AppointedBishop of Ferrara, Italy
26 Feb 156123.2Elevated to Cardinal
6 Jul 156224.5InstalledCardinal-Deacon of Santi Nereo ed Achilleo
156325.0ResignedBishop of Ferrara, Italy
22 Oct 156325.8AppointedCardinal-Deacon of Santa Lucia in Septisolio
31 Jul 157739.6AppointedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria
19 Dec 158346.0AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Via Lata
30 Dec 158649.0DiedBishop Emeritus of Ferrara, Italy

MicroData Summary for Luigi d’Este:
Cardinal Luigi d’Este (died ) Bishop Emeritus of Ferrara

  • a cardinal for 25.8 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 26 Feb 1561

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013