Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giacomo Matteo (Jacques Mattieu) Ahmndahño (Akmardakno)

Deceased

Bishop of Gazireh (Gezira) (Syrian), Turkey


Events

DateAgeEventTitle
30 Oct 1833Born
3 Oct 185824.9Ordained PriestPriest
21 Sep 187945.8AppointedTitular Bishop of Nisibis
21 Sep 187945.8Ordained BishopTitular Bishop of Nisibis
10 Oct 188854.9AppointedBishop of Gazireh (Gezira) (Syrian), Turkey
31 Aug 190874.8DiedBishop of Gazireh (Gezira) (Syrian), Turkey

MicroData Summary for Giacomo Matteo (Jacques Mattieu) Ahmndahño (Akmardakno)
Bishop Giacomo Matteo (Jacques Mattieu) Ahmndahño (Akmardakno) (born , died ) Bishop of Gazireh (Gezira)

EventPlace
Birth PlaceMardin
Death PlaceMardin

  • a priest for 49.9 years
  • a bishop for 28.9 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1901
  • b/c2: Les Ordinations Épiscopales, Year 1879, Number 50

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.9, 28 Apr 2018; Data: 30 Apr 2018

Quantcast