Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Joseph-Gabriel Adamo

Deceased

Archbishop of Kerkūk (Chaldean)


Events

DateAgeEventTitle
15 Mar 1851BornSeert
5 Jun 188332.2AppointedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
26 Aug 188332.4Ordained BishopArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq
4 Jun 189948.2DiedArchbishop of Kerkūk (Chaldean), Iraq

MicroData Summary for Joseph-Gabriel Adamo:
Archbishop Joseph-Gabriel Adamo (born , died ) Archbishop of Kerkūk

  • a bishop for 15.8 years
Episcopal Lineage / Apostolic Succession:

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1885
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 107, Number 9,347
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 328

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.8, 8 Mar 2014; data: 15 Apr 2014