Catholic-Hierarchy DC

Father Alfons Van Buggenhout, C.I.C.M. †

Deceased

Apostolic Administrator of Datong [Tatung], China


Events

DateAgeEventTitle
29 Sep 1906Born
1925²18.2ProfessedMember of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
16 Aug 193124.8Ordained PriestPriest of Congregation of the Immaculate Heart of Mary
31 Mar 195043.5AppointedApostolic Administrator of Datong [Tatung], China
13 Feb 197063.3AppointedApostolic Administrator of Kinmen or Quemoy Islands and Matzu, Taiwan
15 Sep 198073.9ResignedApostolic Administrator of Kinmen or Quemoy Islands and Matzu, Taiwan
10 Dec 198377.1DiedApostolic Administrator of Datong [Tatung], China

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Alfons Van Buggenhout
Father Alfons Van Buggenhout C.I.C.M. (born , died ) Apostolic Administrator of Datong [Tatung]

EventPlace
Birth PlaceMechelen, Archdiocese of Mechelen, Belgium
Death PlaceTaiwan
Buried Place (Original)Three Gorges Catholic, Cemetery

  • a priest for 52.3 years

Source(s):
  • b: Bishops-In-China.com, 25 Jan 2020
  • ~r: CB, 25 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.9, 13 Apr 2020; Data: 26 May 2020

Quantcast