Catholic-Hierarchy DC

István Cardinal Várdai

Deceased

Archbishop of Kalocsa

Cardinal-Priest of Santi Nereo ed Achilleo


Events

DateAgeEventTitle
1425¹BornSzabolcs
25 Feb 145732.1AppointedArchbishop of Kalocsa, Hungary
18 Sep 146742.7Elevated to Cardinal
13 May 146843.4AppointedCardinal-Priest of Santi Nereo ed Achilleo
22 Feb 1471³46.1DiedArchbishop of Kalocsa, Hungary

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for István Várdai:
Cardinal István Várdai (died ) Archbishop of Kalocsa

  • a cardinal for 3.4 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 Sep 1467

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013