Catholic-Hierarchy DC

Bishop Michal Mateusz Stadnicki, O.S.B.M. †

Deceased

Bishop of Foreign Diocese

Note/Previous Titular See: (Luck des ruthènes)


Events

DateAgeEventTitle
28 Sep 1747BornWielka Wiesk
16 Jul 176315.8ProfessedMember of Order of the Pious Schools
26 May 177123.7Ordained PriestPriest of Order of the Pious Schools
177527.3IncardinatedPriest
15 Mar 178335.5ProfessedPriest of Basilian Order of Saint Josaphat (Order of St. Basil the Great)
30 Mar 178436.5AppointedCoadjutor Bishop of Foreign Diocese
5 Jan 178739.3SucceededBishop of Foreign Diocese
26 Jun 179749.7DiedBishop of Foreign Diocese

MicroData Summary for Michal Mateusz Stadnicki:
Bishop Michal Mateusz Stadnicki O.S.B.M. (born , died ) Bishop of Foreign Diocese

  • a priest for 26.1 years

Source(s):
  • ob/c2: Le Petit Episcopologe, Issue 176, Number 14,640

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013