Catholic-Hierarchy DC

Bishop Giovanni Antonio Ruggiero

Deceased

Bishop of Vieste


Events

DateAgeEventTitle
16 Feb 1661BornNapoli
13 Jul 168726.4Ordained DeaconDeacon
20 Jul 168726.4Ordained PriestPriest
14 May 170342.2AppointedBishop of Vieste, Italy
8 Oct 170443.6DiedBishop of Vieste, Italy

MicroData Summary for Giovanni Antonio Ruggiero:
Bishop Giovanni Antonio Ruggiero (born , died ) Bishop of Vieste

  • a priest for 17.2 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 5, Page 412
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1703, Number 40

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 14 Jun 2015