Catholic-Hierarchy DC

Bishop Peter Rauch, O.P. †

Deceased

Auxiliary Bishop of Bamberg

Titular Bishop of Athyra


Events

DateEventTitle
22 Aug 1546AppointedAuxiliary Bishop of Bamberg, Germany
22 Aug 1546AppointedTitular Bishop of Athyra
28 Feb 1547Ordained BishopTitular Bishop of Athyra
2 Nov 1558DiedAuxiliary Bishop of Bamberg, Germany

MicroData Summary for Peter Rauch:
Bishop Peter Rauch O.P. (died ) Auxiliary Bishop of Bamberg

  • a bishop for 11.6 years

Source(s):
  • b: Die Bischöfe des Heiligen Römischen Reiches
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 254
  • b: Le Petit Episcopologe, Issue 210, Number 17,334

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.0.6, 2 May 2015; Data: 16 May 2015