Catholic-Hierarchy DC

Carlo Cardinal Perosi

Deceased

Secretary of the Sacred Consistorial Congregation

Cardinal-Deacon of Sant’Eustachio


Events

DateAgeEventTitle
18 Dec 1868BornTortona
8 Nov 189122.9Ordained PriestPriest of Tortona, Italy
21 Jun 192657.5Elevated to Cardinal
21 Jun 192657.5AppointedCardinal-Deacon of Sant’Eustachio
10 Feb 192859.1AppointedSecretary of the Sacred Consistorial Congregation
1 Nov 192859.9AppointedSecretary of the Sacred Consistorial Congregation
22 Feb 193061.2DiedSecretary of the Sacred Consistorial Congregation

MicroData Summary for Carlo Perosi:
Cardinal Carlo Perosi (born , died ) Secretary of Sacred Consistorial Congregation

  • a priest for 38.3 years
  • a cardinal for 3.7 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013