Catholic-Hierarchy DC

Antonio Maria (Niccolò) Cardinal Panebianco, O.F.M. Conv. †

Deceased

Cardinal-Priest of Santi XII Apostoli

Prefect of the Roman Curia - Other


Events

DateAgeEventTitle
13 Aug 1808BornTerranova, Italy
182314.4ProfessedMember of Order of Friars Minor Conventual
27 Sep 186153.1Elevated to Cardinal
30 Sep 186153.1AppointedCardinal-Priest of San Girolamo dei Croati
23 Dec 186153.4AppointedCardinal-Priest of Santi XII Apostoli
23 Apr 186354.7AppointedPrefect of the Congregation for Indulgences and Relics
17 Jan 186758.4AppointedPrefect of the Roman Curia - Other
30 Mar 188273.6AppointedSecretary of the Congregation for Universal Inquisition
25 Jan 188374.4ResignedSecretary of the Congregation for Universal Inquisition
21 Nov 188577.3DiedCardinal-Priest of Santi XII Apostoli

MicroData Summary for Antonio Maria (Niccolò) Panebianco:
Cardinal Antonio Maria (Niccolò) Panebianco O.F.M. Conv. (born , died ) Cardinal-Priest of Santi XII Apostoli

  • a cardinal for 24.2 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 46, and Page 48

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013