Catholic-Hierarchy DC

Franciotto Cardinal Orsini

Deceased

Cardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin


Events

DateAgeEventTitle
1473BornRome
1 Jul 151744.5Elevated to Cardinal
6 Jul 151744.5InstalledCardinal-Deacon of San Giorgio in Velabro
18 Sep 151744.7AppointedAdministrator of Nicastro, Italy
5 May 151845.3ResignedAdministrator of Nicastro, Italy
151946.0AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin
18 Jan 151946.0AppointedAdministrator of Boiano, Italy
152047.0AppointedArchpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}
24 Jul 152350.6ResignedAdministrator of Boiano, Italy
15 Jun 152451.5AppointedAdministrator of Fréjus, France
15 Dec 152553.0ResignedAdministrator of Fréjus, France
23 Mar 152855.2AppointedAdministrator of Rimini, Italy
7 Apr 152956.3ResignedAdministrator of Rimini, Italy
153057.0ResignedArchpriest of the Basilica di San Pietro in Vaticano {Saint Peter Basilica}
10 Jan 153461.0DiedCardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin

MicroData Summary for Franciotto Orsini:
Cardinal Franciotto Orsini (died ) Cardinal-Deacon of Santa Maria in Cosmedin

  • a cardinal for 16.5 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 1 Jul 1517
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 118

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013