Catholic-Hierarchy DC

Bishop Paolo Meletijew

Deceased

Titular Bishop of Heracleopolis Magna


Events

DateAgeEventTitle
15 Nov 1880BornArchangelsk, Russian Federation
24 Sep 190827.9Ordained PriestPriest
12 Jul 194362.7Ordained BishopBishop
1946²65.1Converted
26 Oct 194665.9AppointedTitular Bishop of Heracleopolis Magna
19 May 196281.5DiedTitular Bishop of Heracleopolis Magna

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Paolo Meletijew:
Bishop Paolo Meletijew (born , died ) Titular Bishop of Heracleopolis Magna

  • a priest for 53.7 years
  • a bishop for 18.9 years

Source(s):
  • b/c2+: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1943, Number 43
  • ob/c23: Le Petit Episcopologe, Issue 187, Number 15,261
  • ob/c2+: Le Petit Episcopologe, Issue 188, Number 15,317

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013