Catholic-Hierarchy DC

Bartolomé Cardinal Martí

Deceased

Bishop of Segorbe-Albarracin

Cardinal-Priest of Sant’Agata de’ Goti

Administrator of Bagnoregio (Bagnorea)

Bishop of Toul


Events

DateAgeEventTitle
1430¹BornValencia
27 Sep 147343.7AppointedBishop of Segorbe-Albarracin, Spain
19 Feb 149666.1Elevated to Cardinal
24 Feb 149666.1InstalledCardinal-Priest of Sant’Agata de’ Goti
2 Mar 149767.2AppointedAdministrator of Bagnoregio (Bagnorea), Italy
21 Nov 149868.9ResignedBishop of Segorbe-Albarracin, Spain
1499²69.0AppointedBishop of Toul, France
1 Nov 149969.8AppointedBishop of Segorbe-Albarracin, Spain
25 Mar 150070.2DiedBishop of Segorbe-Albarracin, Spain

Note(s): ¹ Year Uncertain ; ² Month Uncertain

MicroData Summary for Bartolomé Martí:
Cardinal Bartolomé Martí (died ) Bishop of Segorbe-Albarracin

  • a cardinal for 4.1 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 19 Feb 1496

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013