Catholic-Hierarchy DC

Bishop Antonio Larrazábal

Deceased

Titular Bishop of Comana Armeniae


Events

DateAgeEventTitle
8 Aug 1769BornSantiago de Guatemala
9 Feb 179424.5Ordained PriestPriest
8 Jul 183969.9AppointedTitular Bishop of Comana Armeniae
1 Dec 184677.3DiedTitular Bishop of Comana Armeniae

MicroData Summary for Antonio Larrazábal:
Bishop Antonio Larrazábal (born , died ) Titular Bishop of Comana Armeniae

  • a priest for 52.8 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 157
  • bd/ab/d: Le Petit Episcopologe, Issue 201, Additions/Corrections (front)

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013