Catholic-Hierarchy DC

Gerardo Cardinal Landriani

Deceased

Bishop of Como, Italy

Cardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere


Events

DateEventTitle
13 May 1418AppointedAdministrator of Lodi, Italy
15 Mar 1419AppointedBishop of Lodi, Italy
Jun 1419³Ordained BishopBishop of Lodi, Italy
1435AppointedBishop of Tortona, Italy
6 Mar 1437AppointedBishop of Como, Italy
18 Dec 1439Elevated to Cardinal
8 Jan 1440AppointedCardinal-Priest of Santa Maria in Trastevere
9 Oct 1445DiedBishop of Como, Italy

Note(s): ³ Day Uncertain ; ⁸ Did Not Take Effect

MicroData Summary for Gerardo Landriani
Gerardo Cardinal Landriani (died ) Bishop of Como

EventPlace
Birth PlaceMilano, Archdiocese of Milano {Milan}
Death PlaceViterbo, Diocese of Viterbo e Tuscania
Buried Place (Original)Franciscan, Church, Viterbo, Diocese of Viterbo e Tuscania

  • a bishop for 26.3 years
  • a cardinal for 5.8 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 2, Page 140, and Page 247
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 1, Page 296
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 121, Number 10,827
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 18 Dec 1439

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2021
Code: web_b, v3.3.2, 28 Jan 2021; Data: 24 Aug 2021

Quantcast