Catholic-Hierarchy DC

Francesco Cardinal Guidobono Cavalchini

Deceased

Priest of Roma {Rome}

Cardinal-Deacon of Santa Maria in Aquiro

Prefect of the Roman Curia - Other

Titular See: (SC of Good Government)


Events

DateAgeEventTitle
4 Dec 1755BornTortona
24 Aug 180751.7Elevated to CardinalIn Pectore
6 Apr 181862.3Elevated to Cardinal
6 Apr 181862.3AppointedCardinal-Deacon of Santa Maria in Aquiro
Feb 182468.2AppointedPrefect of the Roman Curia - Other
5 Dec 182873.0DiedPriest of Roma {Rome}, Italy

MicroData Summary for Francesco Guidobono Cavalchini:
Cardinal Francesco Guidobono Cavalchini (born , died ) Priest of Roma {Rome}

  • a cardinal for 21.3 years

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013