Catholic-Hierarchy DC

Bishop Szymon Michal Józef Arnold Giedroyć

Deceased

Bishop of Žemaičiai (Samogizia o Tels; Żmudź)


Events

DateAgeEventTitle
30 Oct 1764³BornVilkaviskis
26 Nov 178622.1Ordained DeaconDeacon
21 Oct 178723.0Ordained PriestPriest
20 Aug 180439.8AppointedAuxiliary Bishop of Žemaičiai (Samogizia o Tels; Żmudź), Lithuania
20 Aug 180439.8AppointedTitular Bishop of Adramyttium
1812²47.2Ordained BishopTitular Bishop of Adramyttium
Dec 182965.1AppointedCoadjutor Bishop of Žemaičiai (Samogizia o Tels; Żmudź), Lithuania
17 Jul 183873.7SucceededBishop of Žemaičiai (Samogizia o Tels; Żmudź), Lithuania
Sep 184479.8DiedBishop of Žemaičiai (Samogizia o Tels; Żmudź), Lithuania

Note(s): ² Month Uncertain ; ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Szymon Michal Józef Arnold Giedroyć:
Bishop Szymon Michal Józef Arnold Giedroyć (born ) Bishop of Žemaičiai (Samogizia o Tels; Żmudź)

  • a priest for 56.9 years
  • a bishop for 32.7 years

Source(s):
  • b: Revue des Ordinations Épiscopales
  • b: Revue des Ordinations Épiscopales
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 148, Additions/Corrections (front)
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 7, Page 58

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013