Catholic-Hierarchy DC

Giovanni Stefano Cardinal Ferrero

Deceased

Bishop of Bologna

Cardinal-Priest of Santi Sergio e Bacco

Administrator of Ivrea


Events

DateAgeEventTitle
5 May 1474BornBiella
24 Apr 149319.0AppointedCoadjutor Bishop of Vercelli, Italy
16 Jul 149925.2SucceededBishop of Vercelli, Italy
28 Sep 150026.4Elevated to CardinalIn Pectore
21 Jan 150227.7ResignedBishop of Vercelli, Italy
24 Jan 150227.7AppointedBishop of Bologna, Italy
28 Jun 150228.1InstalledCardinal-Priest of San Vitale
28 Jun 150228.1Elevated to Cardinal
31 Oct 150329.5AppointedBishop of Vercelli, Italy
22 Dec 150531.6AppointedCardinal-Priest of Santi Sergio e Bacco
5 Nov 150935.5AppointedAdministrator of Ivrea, Italy
5 Oct 151036.4DiedBishop of Bologna, Italy

MicroData Summary for Giovanni Stefano Ferrero:
Cardinal Giovanni Stefano Ferrero (born , died ) Bishop of Bologna

  • a cardinal for 10.0 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 28 Sep 1500
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 330

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.4, 11 Nov 2013; data: 13 Nov 2013