Catholic-Hierarchy DC

Ranuccio Cardinal Farnese, O.S.Io.Hieros. †

Deceased

Cardinal-Bishop of Sabina

Titular Patriarch of Constantinople

Administrator of Bologna

Archpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}


Events

DateAgeEventTitle
11 Aug 1530BornCastello Valentano
13 Aug 154414.0AppointedAdministrator of Napoli {Naples}, Italy
16 Dec 154515.3Elevated to Cardinal
5 May 154615.7InstalledCardinal-Deacon of Santa Lucia in Orphea
8 Oct 154616.2AppointedCardinal-Deacon of Sant’Angelo in Pescheria
8 Oct 154616.2AppointedTitular Patriarch of Constantinople
25 Mar 154716.6AppointedArchpriest of the Arcibasilica di San Giovanni in Laterano {Saint John Lateran Basilica}
22 Feb 154918.5ResignedAdministrator of Napoli {Naples}, Italy
11 Oct 154919.2AppointedAdministrator of Ravenna, Italy
19 Mar 155019.6ResignedTitular Patriarch of Constantinople
1554¹23.4AppointedTitular Patriarch of Constantinople
28 Apr 156433.7AppointedAdministrator of Bologna, Italy
7 Feb 156534.5AppointedCardinal-Bishop of Sabina
29 Oct 156535.2DiedCardinal-Bishop of Sabina

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Ranuccio Farnese:
Cardinal Ranuccio Farnese O.S.Io.Hieros. (born , died ) Cardinal-Bishop of Sabina

  • a cardinal for 19.9 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 16 Dec 1545
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 177, and Page 255
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 3, Page 283

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.6, 1 Jan 2014; data: 8 Jan 2014