Catholic-Hierarchy DC

Bishop Esteban de Esmir

Deceased

Bishop of Huesca


Events

DateEventTitle
11 Apr 1639AppointedCoadjutor Bishop of Huesca, Spain
11 Apr 1639AppointedTitular Bishop of Castoria
19 Jun 1639Ordained BishopTitular Bishop of Castoria
1 Jan 1641SucceededBishop of Huesca, Spain
21 Feb 1654DiedBishop of Huesca, Spain

MicroData Summary for Esteban de Esmir:
Bishop Esteban de Esmir (died ) Bishop of Huesca

  • a bishop for 14.7 years

Source(s):
  • ob: Le Petit Episcopologe, Issue 132, Number 11,850
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 4, Page 139, and Page 266
  • b: Episcopologio Español, Volume 1500, Page 166, Number 1,043

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
code: v2.9.7, 12 Jan 2014; data: 20 Jan 2014