Catholic-Hierarchy DC

Father James Eustace Dupeyron, S.J. †

Deceased

Vicar Apostolic of Giamaica o Jamaica, Jamaica


Events

DateEventTitle
11 Sep 1851AppointedCoadjutor Vicar Apostolic of Giamaica o Jamaica, Jamaica, Antilles
27 Sep 1855SucceededVicar Apostolic of Giamaica o Jamaica, Jamaica, Antilles
10 Aug 1872DiedVicar Apostolic of Giamaica o Jamaica, Jamaica, Antilles

MicroData Summary for James Eustace Dupeyron:
Priest James Eustace Dupeyron S.J. (died ) Vicar Apostolic of Giamaica o Jamaica

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013