Catholic-Hierarchy DC

Father Michele Di Simone, C.P. †

Deceased

Prefect Emeritus of Sekadau, Indonesia


Events

DateAgeEventTitle
9 Apr 1929Born
15 Sep 194718.4ProfessedMember of Congregation of the Passion
9 May 195425.0Ordained PriestPriest of Congregation of the Passion
31 Jul 196839.3AppointedPrefect of Sekadau, Indonesia
197242.7ResignedPrefect of Sekadau, Indonesia
18 Aug 201788.3DiedPrefect Emeritus of Sekadau, Indonesia

MicroData Summary for Michele Di Simone
Father Michele Di Simone C.P. (born , died ) Prefect Emeritus of Sekadau

EventPlace
Birth PlaceIsola del Gran Sasso, Italy
Death PlaceShrine of St. Gabriel, Italy

  • a priest for 63.2 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1941

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2019
Code: web_b, v3.2.4, 3 Mar 2019; Data: 19 Aug 2019

Quantcast