Catholic-Hierarchy DC

Archbishop Giovanni Battista Bavestrelli

Deceased

Vicar Apostolic of Constantinople

Titular Archbishop of Heraclea in Europa


Events

DateAgeEventTitle
31 Aug 1710BornConstantinople
12 May 174736.6AppointedVicar Apostolic of Izmir (Smirne), Turkey
16 Sep 175444.0AppointedBishop of Chios (Scio), Greece
29 Jun 175544.8Ordained BishopBishop of Chios (Scio), Greece
31 Aug 177262.0AppointedVicar Apostolic of Constantinople, Turkey
31 Aug 177262.0AppointedTitular Archbishop of Heraclea in Europa
20 Apr 177766.6DiedVicar Apostolic of Constantinople, Turkey

MicroData Summary for Giovanni Battista Bavestrelli:
Archbishop Giovanni Battista Bavestrelli (born , died ) Vicar Apostolic of Constantinople

  • a bishop for 21.8 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 164, and Page 233
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 6, Page 383, and Page 455
  • b: Les Ordinations Épiscopales, Year 1755, Number 22

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2015
Code: web_b, v3.1.0, 17 Nov 2015; Data: 26 Dec 2015