Catholic-Hierarchy DC

Father Gaudenzio Barlassina, I.M.C. †

Deceased

Prefect Emeritus of Kaffa


Events

DateAgeEventTitle
22 Jun 1880BornTorino, Italy
6 Jul 190323.0ProfessedDeacon of Consolata Missionaries
2 Sep 190323.2Ordained PriestPriest of Consolata Missionaries
6 May 191332.9AppointedPrefect of Kaffa, Ethiopia
193352.5ResignedPrefect of Kaffa, Ethiopia
1933²52.5AppointedSuperior General of Consolata Missionaries
1949²68.5ResignedSuperior General of Consolata Missionaries
27 Apr 196685.8DiedPrefect Emeritus of Kaffa, Ethiopia

Note(s): ² Month Uncertain

MicroData Summary for Gaudenzio Barlassina:
Father Gaudenzio Barlassina I.M.C. (born , died ) Prefect Emeritus of Kaffa

  • a priest for 62.7 years

Source(s):
  • b: Annuario Pontificio, Year 1933
  • b: Die Apostolische Nachfolge

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2014
Code: web_b, v3.0.0, 8 Nov 2014; Data: 28 Nov 2014