Catholic-Hierarchy DC

Saint Pierre and Miquelon

Recent Bishop Events


DateAgeEventBishopTitleCurrent Title
1835BornM. LetournouxPrefect Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
7 Sep 1842Resigned OllivierPrefect of Iles Saint-Pierre et MiquelonPrefect Emeritus
22 Jun 185344.5AppointedM. Le HellocoPrefect of Iles Saint-Pierre et MiquelonPrefect Emeritus
25 Aug 1859BornChristophe-Louis LégasseBassussarryBishop of Périgueux (-Sarlat), France
22 Mar 1861BornCharles Joseph HeitzMulhouse, FrancePrefect Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
186657.0ResignedM. Le HellocoPrefect of Iles Saint-Pierre et MiquelonPrefect Emeritus
13 Dec 186631.9AppointedM. LetournouxPrefect of Iles Saint-Pierre et MiquelonPrefect Emeritus
28 Dec 186759.0DiedM. Le HellocoPrefect Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
13 Jul 188424.9Ordained PriestChristophe-Louis LégassePriest of Bayonne (-Lescar e Oloron), FranceBishop of Périgueux (-Sarlat), France
1 May 188625.1Ordained PriestCharles Joseph HeitzPriestPrefect Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
189257.0ResignedM. LetournouxPrefect of Iles Saint-Pierre et MiquelonPrefect Emeritus
19 Sep 189358.7DiedM. LetournouxPrefect Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
14 Nov 189940.2AppointedChristophe-Louis LégassePrefect of Iles Saint-Pierre et MiquelonBishop of Périgueux (-Sarlat), France
6 Dec 191556.3AppointedChristophe-Louis LégasseBishop of Oran, AlgeriaBishop of Périgueux (-Sarlat), France
1916AppointedGiuseppe Oster, C.S.Sp. †Prefect of Iles Saint-Pierre et Miquelon
22 Feb 191656.5Ordained BishopChristophe-Louis LégasseBishop of Oran, AlgeriaBishop of Périgueux (-Sarlat), France
13 Aug 192061.0AppointedChristophe-Louis LégasseBishop of Périgueux (-Sarlat), France
1922DiedGiuseppe Oster, C.S.Sp. †Prefect of Iles Saint-Pierre et Miquelon
7 May 1922BornFrançois Joseph Maurer, C.S.Sp. †BernardvilléVicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
9 Nov 192261.6AppointedCharles Joseph HeitzPrefect of Iles Saint-Pierre et MiquelonPrefect Emeritus
30 Jul 193171.9DiedChristophe-Louis LégasseBishop of Périgueux (-Sarlat), France
193371.8ResignedCharles Joseph HeitzPrefect of Iles Saint-Pierre et MiquelonPrefect Emeritus
27 Nov 1933 BornLucien Prosper Ernest Fischer, C.S.Sp.Strasbourg, FranceVicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
26 Jun 1941 BornMarie Pierre François Auguste Gaschy, C.S.Sp.Colmar, FranceVicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et Miquelon
8 Sep 194483.5DiedCharles Joseph HeitzPrefect Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
23 Nov 1945AppointedRaimondo Enrico Martín, C.S.Sp. †Prefect of Iles Saint-Pierre et Miquelon
15 Feb 194825.8Ordained PriestFrançois Joseph Maurer, C.S.Sp. †Priest of Congregation of the Holy SpiritVicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
30 Sep 196228.8Ordained PriestLucien Prosper Ernest Fischer, C.S.Sp.Priest of Congregation of the Holy SpiritVicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
1966DiedRaimondo Enrico Martín, C.S.Sp. †Prefect of Iles Saint-Pierre et Miquelon
17 May 196644.0AppointedFrançois Joseph Maurer, C.S.Sp. †Prefect of Iles Saint-Pierre et MiquelonVicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
14 Dec 196827.5ProfessedMarie Pierre François Auguste Gaschy, C.S.Sp.Member of Congregation of the Holy SpiritVicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et Miquelon
6 Jul 196928.0Ordained PriestMarie Pierre François Auguste Gaschy, C.S.Sp.Priest of Congregation of the Holy SpiritVicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et Miquelon
16 Nov 197048.5AppointedFrançois Joseph Maurer, C.S.Sp. †Vicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et MiquelonVicar Apostolic Emeritus
48.5AppointedFrançois Joseph Maurer, C.S.Sp. †Titular Bishop of ChimaeraVicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
23 May 197149.0Ordained BishopFrançois Joseph Maurer, C.S.Sp. †Titular Bishop of ChimaeraVicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
17 Feb 200066.2AppointedLucien Prosper Ernest Fischer, C.S.Sp.Vicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et MiquelonVicar Apostolic Emeritus
66.2AppointedLucien Prosper Ernest Fischer, C.S.Sp.Titular Bishop of AvioccalaVicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
77.8RetiredFrançois Joseph Maurer, C.S.Sp. †Vicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et MiquelonVicar Apostolic Emeritus
5 Apr 200077.9DiedFrançois Joseph Maurer, C.S.Sp. †Vicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
18 Jun 200066.6Ordained BishopLucien Prosper Ernest Fischer, C.S.Sp.Titular Bishop of AvioccalaVicar Apostolic Emeritus of Iles Saint-Pierre et Miquelon
19 Jun 200975.6RetiredLucien Prosper Ernest Fischer, C.S.Sp.Vicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et MiquelonVicar Apostolic Emeritus
68.0AppointedMarie Pierre François Auguste Gaschy, C.S.Sp.Vicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et Miquelon
68.0AppointedMarie Pierre François Auguste Gaschy, C.S.Sp.Titular Bishop of UsinazaVicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et Miquelon
11 Oct 200968.3Ordained BishopMarie Pierre François Auguste Gaschy, C.S.Sp.Titular Bishop of UsinazaVicar Apostolic of Iles Saint-Pierre et Miquelon

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.8.9, 26 Feb 2013; data: 31 May 2013