Catholic-Hierarchy DC

Yemen

Seniority by Priestly Ordination


Ordained
Priest
YearsNameCurrent Title
17 Feb 1951 Bishop Giovanni Bernardo Gremoli, O.F.M. Cap.Vicar Apostolic Emeritus of Arabia
21 Jun 1953 Archbishop Giuseppe De AndreaApostolic Nuncio Emeritus to Kuwait
28 Mar 1959 Archbishop Paul-Mounged El-HachemApostolic Nuncio Emeritus to Kuwait
4 Jul 1967 Bishop Paul Hinder, O.F.M. Cap.Vicar Apostolic of Southern Arabia
29 Jun 1987 Archbishop Petar Antun RajičApostolic Nuncio to Kuwait

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.0, 19 Jun 2013; data: 1 Jul 2013