Catholic-Hierarchy DC

Fabrizio Cardinal Verospi

Deceased

Prefect of the Congregation of the Council

Cardinal-Priest of Santa Maria della Pace


Events

DateAgeEventTitle
1571BornRome, Italy
162756.0AppointedPrefect of the Congregation of the Council
30 Aug 162756.7Elevated to Cardinal
20 Oct 162756.8InstalledCardinal-Priest of San Lorenzo in Panisperna
5 Sep 163362.7AppointedCardinal-Priest of Santa Maria della Pace
27 Jan 163968.1DiedPrefect of the Congregation of the Council

MicroData Summary for Fabrizio Verospi:
Cardinal Fabrizio Verospi (died ) Prefect of Council

  • a cardinal for 11.4 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 30 Aug 1627

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013