Catholic-Hierarchy DC

Luigi Cardinal Trombetta

Deceased

Secretary of the Congregation of Bishops and Regulars

Cardinal-Deacon of Sant’Eustachio


Events

DateAgeEventTitle
3 Feb 1820BornCittą Lavinia, Italy
Mar 1844³24.1Ordained PriestPriest
20 Jun 189373.4AppointedPro-Secretary of the Congregation of Bishops and Regulars
24 Dec 189676.9AppointedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars
19 Jun 189979.4Elevated to Cardinal
22 Jun 189979.4AppointedCardinal-Deacon of Sant’Eustachio
17 Jan 190080.0DiedSecretary of the Congregation of Bishops and Regulars

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Luigi Trombetta:
Cardinal Luigi Trombetta (born , died ) Secretary of Bishops and Regulars

  • a priest for 55.9 years
  • a cardinal for .6 years

Source(s):
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 8, Page 54
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 19 Jun 1899

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013