Catholic-Hierarchy DC

Giacomo Cardinal Tebaldi

Deceased

Cardinal-Priest of Sant’Anastasia


Events

DateEventTitle
5 Jun 1450AppointedBishop of Montefeltro, Italy
17 Dec 1456Elevated to Cardinal
24 Jan 1457AppointedCardinal-Priest of Sant’Anastasia
3 Aug 1458AppointedArchbishop of Napoli {Naples}, Italy
Nov 1458³ResignedArchbishop of Napoli {Naples}, Italy
4 Sep 1466DiedCardinal-Priest of Sant’Anastasia

Note(s): ³ Day Uncertain

MicroData Summary for Giacomo Tebaldi:
Cardinal Giacomo Tebaldi (died ) Cardinal-Priest of Sant’Anastasia

  • a cardinal for 9.7 years

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 17 Dec 1456
  • b: Hierarchia Catholica Medii et Recentioris Aevi, Volume 2, Page 153, and Page 200

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2013
code: v2.9.2, 21 Aug 2013; data: 4 Sep 2013