Catholic-Hierarchy DC

Bishop Varfolomey Nikolay Remov

Deceased

Auxiliary Bishop of Moscow, Russian Federation

Titular Bishop of Sergievo

Titular See: Sergiev Posad/Russian Orthodox


Events

DateAgeEventTitle
15 Oct 1888Born
23 Jun 191122.6Ordained DeaconDeacon
18 Feb 191223.3Ordained PriestPriest
10 Aug 192132.8Ordained BishopBishop
10 Nov 193244.0Converted
25 Feb 193344.3AppointedAuxiliary Bishop of Moscow, Russian Federation
25 Feb 193344.3AppointedTitular Bishop of Sergievo
9 Jun 193445.6AppointedArchbishop
10 Jul 193546.7DiedAuxiliary Bishop of Moscow, Russian Federation

MicroData Summary for Varfolomey Nikolay Remov
Bishop Varfolomey Nikolay Remov (born , died ) Auxiliary Bishop of Moscow

EventPlace
Birth PlaceMoscow
Death PlaceButyrki, Prison, Moscow

  • a priest for 23.3 years
  • a bishop for 13.9 years

Source(s):
  • b/c2: Revue des Ordinations Épiscopales, Issue 1921, Number 59
  • b: CB, 25 Aug 2017

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2017
Code: web_b, v3.1.6, 3 Jan 2017; Data: 1 Sep 2017