Catholic-Hierarchy DC

Bishop Sigismondo Pappacoda

Deceased

Bishop of Tropea, Italy


Events

DateAgeEventTitle
23 Mar 1456Born
3 Dec 149337.6AppointedBishop of Venosa, Italy
10 May 149943.1AppointedBishop of Tropea, Italy
21 Nov 152771.6Elevated to Cardinal
Dec 152771.6ResignedCardinal-Priest
3 Nov 153680.6DiedBishop of Tropea, Italy

MicroData Summary for Sigismondo Pappacoda
Bishop Sigismondo Pappacoda (born , died ) Bishop of Tropea

EventPlace
Birth PlaceNaples

  • a cardinal for -.0 years (Resigned)

Source(s):
  • b: The Cardinals of the Holy Roman Church, 21 Nov 1527
  • b: Hierarchia Catholica, Volume 3, Page 319

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current | Titular | Vacant | Structured View
Events: Recent | by Date | by Year | Necrology
Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2018
Code: web_b, v3.1.8, 1 Jan 2018; Data: 2 Jan 2018