Catholic-Hierarchy DC

Father Thomas Pai Cheng-leung

Deceased

Apostolic Administrator Emeritus

Titular See: (Penghu)


Events

DateAgeEventTitle
7 Sep 1939Born
4 May 196929.6Ordained PriestPriest
20 Sep 197637.0AppointedApostolic Administrator
1990¹50.3ResignedApostolic Administrator

Note(s): ¹ Year Uncertain

MicroData Summary for Thomas Pai Cheng-leung
Father Thomas Pai Cheng-leung (born ) Apostolic Administrator Emeritus

EventPlace
Birth PlaceKaohsiung

Source(s):
  • b: Bishops-In-China.com, 19 Jan 2020

============

Home | Countries | Religious Orders | Popes | Holy See | Roman Curia | Cardinals by Rank
Bishops: All | Living | Deceased | Youngest | Oldest | Cardinal Electors
Dioceses: All | Current Only | Titular | Vacant | Structured View
Events: Overview | Recent | by Date | by Year | Necrology
Ad Limina | Conclaves | Consistories | Councils
Eastern Catholic Churches

============

About Catholic-Hierarchy
Terminology/Site Help
[ Comments/Corrections ] Copyright David M. Cheney, 1996-2020
Code: web_b, v3.2.7, 8 Feb 2020; Data: 24 Mar 2020

Quantcast